logo

7 min czytania

01.03.2024

Maksymalizacja sprzedaży dzięki innowacyjnym materiałom dla punktów sprzedaży

materiały POS, które przyciągają uwagę klientów

W dynamicznym świecie handlu detalicznego nie można przecenić znaczenia materiałów w punktach sprzedaży (POS). Te potężne narzędzia marketingowe mają kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia uwagi konsumenta, a w efekcie ‒ zwiększenia sprzedaży. Poprzez wykorzystanie potencjału innowacyjnych materiałów POS firmy mogą znacząco poprawić doświadczenie klientów w sklepach (i nie tylko) oraz zwiększyć przychody. Jakim sposobem?

Zrozumienie wpływu materiałów POS

Co to są materiały POS? To coś więcej niż tylko pomoce wizualne; to cisi sprzedawcy w Twoim sklepie. Wśród przykładów materiałów POS, z jakich korzystają rozmaite firmy znajdują się banery, stojaki ekspozycyjne, standy naladowe czy oznakowanie cyfrowe – materiały te odgrywają kluczową rolę w prowadzeniu podróży klienta po sklepie. Skuteczne materiały POS nie tylko zwracają uwagę na produkty, ale także zachęcają do zakupów pod wpływem impulsu i potrafią skutecznie komunikować wartości marki.

Rola materiałów POS w podróży klienta

Materiały POS odgrywają kluczową rolę w prowadzeniu klienta przez proces zakupowy, od momentu wejścia do sklepu, aż do momentu zakupu. Służą jako ciche, ale skuteczne przewodniki, podkreślające kluczowe produkty i promocje.

Różnorodne formy i funkcje ekspozytorów POS

Materiały POS mogą przybierać rozmaite formy, dzięki czemu cele ich zastosowania w przestrzeniach sprzedażowych są różne.

  • Materiały przypółkowe ‒ ich rola jest bardzo prosta: zwrócić uwagę klienta i dobrze zaprezentować produkt. Warto pamiętać, że większość decyzji zakupowych zapada właśnie przy półce z produktem.
  • Materiały wolnostojące ‒ to jeszcze większe podkreślenie unikalności danego produktu czy usługi. Z uwagi na niewielkie możliwości przestrzenne, te materiały zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałego asortymentu.
  • Materiały w tzw. strefie impulsowej ‒ wszystko, co znajdzie się w zasięgu wzroku przy kasach ma potencjał do zostania zauważonym przez klienta. Chwila oczekiwania na dokonanie zakupu również jest świetnym momentem na reklamę!
  • Gadżety, gifty ‒ torba z markowymi gadżetami promocyjnymi, to sposób, by zostać z klientem na dłużej i dać o sobie pamiętać. To również możliwość zawarcia z nim nieco dłużej „relacji” wykraczającej poza obszar sklepu.

Materiały POS jako odzwierciedlenie tożsamości marki

Materiały POS to nie tylko narzędzia marketingowe. Reprezentują one wartości i estetykę marki, odgrywając przy tym kluczową rolę w wyróżnieniu marki na konkurencyjnym rynku detalicznym.

Projektowanie materiałów POS pod kątem maksymalnego efektu

Projekt materiałów POS powinien być zorientowany na klienta. Wymaga to zrozumienia grupy docelowej i dostosowania materiałów tak, aby bezpośrednio odpowiadały jej potrzebom i charakterystyce. Na przykład żywe kolory i interaktywne ekspozycje mogą być bardziej atrakcyjne w sklepie skierowanym do młodszej grupy demograficznej. Dla odmiany bardziej wyrafinowany i minimalistyczny design może lepiej trafić w gust odbiorców marek premium.

materiały POS, które przyciągają uwagę klientów

Wykorzystanie technologii w materiałach POS

Włączenie technologii do materiałów POS zmienia zasady gry. Wyświetlacze cyfrowe i kioski interaktywne mogą zapewnić klientom bardziej wciągające doświadczenia. Technologie te mogą oferować spersonalizowane rekomendacje, informacje o produktach, a nawet zapewniać klientom zabawę np. w czasie oczekiwania na swoją kolej do kasy. Interaktywne materiały POS nie tylko zwiększają zaangażowanie klientów, ale także dostarczają markom cennych danych, które można później wykorzystać do udoskonalenia strategii marketingowych.

Zrównoważony rozwój w materiałach POS

Na dzisiejszym, świadomym ekologicznie rynku, zrównoważony rozwój jest kluczem. Wybieranie ekologicznych materiałów i wzorów nie tylko dobrze wpływa na wizerunek marki, ale także skutecznie nawiązuje nić porozumienia z rosnącym segmentem świadomych ekologicznie konsumentów. Materiały nadające się do recyklingu lub wykonane z surowców pozyskiwanych ze zrównoważonych źródeł mogą być decydującym atutem dla klientów dbających o środowisko.

Personalizacja i branding ‒ pokaż swoje wartości!

Personalizacja ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia efektywności materiałów POS. Dostosowanie ich do tożsamości marki, jej wartości i celów przyczynia się do budowania spójnego przekazu w różnych punktach kontaktu z klientem. Materiały POS mogą w jasny sposób prezentować wszelkie detale, które daną markę wyróżniają i które są dla niej istotne. Dzięki temu grupie odbiorców generuje się jeszcze bardziej niezapomniane wrażenia zakupowe i zostaje wzmocniona jej lojalność wobec marki.

Rola lokowania ‒ gdzie postawić POS?

Strategiczne rozmieszczenie materiałów POS może znacząco wpłynąć na ich efektywność. Miejsca o dużym natężeniu ruchu, kasy, obszary wejścia i wyjścia, a także ekspozycje  to najlepsze lokalizacje. Wybór najwłaściwszego rozmieszczenia materiałów POS powinien być podyktowany naturalnym przepływem ruchu w sklepie i zachowaniem docelowego klienta.

Pomiar sukcesu materiałów POS

Aby zmaksymalizować wpływ materiałów POS, ważne jest mierzenie ich efektywności. Może to obejmować śledzenie danych dotyczących sprzedaży, opinii klientów, a nawet analizę wzorców ruchu pieszego w sklepie. Kiedy jasnym jest, co działa, a co nie, firmy mogą stale ulepszać swoje strategie wykorzystania POS do promocji marek.

Współpraca z ekspertami z Edelweiss

Dla firm, które chcą wykorzystać moc innowacyjnych materiałów POS, współpraca z ekspertami w tej dziedzinie może być bardzo korzystna. W Edelweiss specjalizujemy się w tworzeniu skutecznych rozwiązań POS dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Mogą one nie tylko wpłynąć pozytywnie na doświadczenie grupy odbiorców danej marki, ale i zwiększyć wartości sprzedażowe.

Poprzez koncentrację na przygotowaniu właściwego projektu, stosowaniu innowacyjnych technologii, zrównoważonym rozwoju i strategicznym rozmieszczeniu materiałów POS, firmy mogą skutecznie wykorzystywać te narzędzia do zwiększania zaangażowania klientów i maksymalizacji swoich przychodów. Dzięki wiedzy specjalistów z Edelweiss, masz szansę przenieść swoje strategie POS na wyższy poziom. Spraw, by Twoja marka wyróżniła się na rynku, a także wciąż i na nowo pozytywnie zaskakiwała swoich odbiorców! Skontaktuj się z naszym zespołem projektowym i już dziś zaplanujmy rozwiązania idealne dla Ciebie i Twojej firmy.

AUTOR WPISU

TAGI

INNE MATERIAŁY POS